
Obuka o interkulturalnosti i inkluziji
Ciljevi projekta Obuka i mobilnost za volontere nastavnike i trenere (Training and Mobility for Voluntary Teachers and Trainers), za koji je UES dobio subvenciju od programa Erasmus+, su: usavršavanje nastavnika jezika, uvod u obuku sopstvenih instruktora/trenera i osposobljavanje aktivista UES-a za organizaciju međunarodnih događaja.
Pet članova UES-a je učestvovalo na tri međunarodna događaja u Evropi radi obuke i treninga u skladu sa tim ciljevima. Završna aktivnost projekta je bio seminar za nastavnike i aktiviste, u ukupnom trajanju od 30 sati, koji je UES organizovao u saradnji sa Svetskim savezom za esperanto (UEA) i Međunarodnim udruženjem slepih esperantista ( LIBE). Glavni predavači na seminaru bili su nastavnici iz inostranstva uz doprinos nastavnika iz Srbije.
Osim subvencije iz programa Erasmus+, koja je pokrila troškove dva strana nastavnika, seminar su finansijski podržali UEA i Međunarodno udruženje nastavnika esperanta (ILEI) kako bi se pokrili troškovi još jednog nastavnika iz inostranstva i stipendije za 12 učesnika seminara. Uključujući stipendiste, seminar je završilo ukupno 30 učesnika, od kojih 10 slepih i slabovidih esperantista, i to iz Srbije (12 ukupno) i još 10 drugih zemalja.
Seminar je održan u koordinaciji sa 88. međunarodnim kongresom slepih esperantista kao kombinovani događaj pod jedinstvenim nazivom Interkulturalnost i inkluzija, što je bila i tema seminara. U svojoj pozdravnoj poruci organizatorima i učesnicima događaja, predsednik ILEI-a Ahmad Mamduhi je istakao:
Tema “Interkulturalnost i inkluzija” je ne samo prikladna, već i suštinska u našem sadašnjem svetu. Ona je u dubokom saglasju sa osnovnim principima esperanta i ILEI-a. Živimo u dobu u kojem su međukulturalni dijalog i inkluzija važniji nego ikad, a vaš događaj pokazuje kako esperanto može da igra važnu ulogu u tom procesu.
Program se sastoji od edukativnih, kulturno-umetničkih i turističkih elemenata značajnih za lični i profesionalni razvoj učesnika. Na seminaru, predsednik UEA Dankan Čarters je održao uvodno predavanje i vodio radionice o interkulturalnoj osetljivosti i kompetenciji, a Frančesko Maureli sa Sarom Spano o upravljanju projektima i programima EU.
Predavale su i Aranka Laslo i Nedeljka Ložajić, koje su se i same, po programu projekta, obučavale za nastavu jezika u Poznanju u Poljskoj na Interlingvističkim studijama Univerziteta ”Adam Mickievič”. Na seminaru u Beogradu je to bio njihov prvi angažman u ulozi trenera u okviru istog projekta.
Jedan broj drugih učesnika dao je doprinos svojim iskustvima vezanim za teme seminara. U okviru praktičnog radioničkog dela razgovaralo se o nekim projektnim idejama iz kojih je nastao novi partnerski obrazovni projekat, koji konkuriše za subvenciju Erasmus+, sa partnerima iz nekoliko zemalja u regionu.
Kulturno-umetnički program je obuhvatao muzičke i poetske tačke u izvođenju esperantista solista, pevačkih grupa i recitatora. Dva poludnevna izleta u Beogradu i jedan celodnevni do Topole i Kragujevca pružila su učesnicima uvid u lokalnu kulturu i istoriju. Zajednički ručak u restoranu u nacionalnom stilu u Kragujevcu i večera u restoranu na barži, usidrenoj na Dunavu u blizini mesta događaja, upotpunili su celokupan doživljaj balkanskim ukusima sa mirisima lokalnih kuhinja.
I, što je važno u perspektivi usmerenoj ka budućnosti, događaj je značio novo iskustvo organizacionog tima UES-a značajno za organizaciju novih međunarodnih susreta u Srbiji. Zadovoljstvo učesnika je važan podsticaj. Nakon Susreta esperantskih porodica u Rudniku (2017), Kongresa radničkog esperantskog pokreta u Kragujevcu (2018), ILEI u Čačku (2019), “Interkultura i inkluzija” u Zemunu (2024), niz će se nastaviti ILEI-kongresom u Beogradu (2025), Međunarodnim kongresom železničara esperantista u Mokroj Gori (2026), a posle ćemo videti šta još.
Radojica Petrović
