Завршетак УЕС-овог Еразмус-пројекта

Тренинг о интеркултуралности и инклузији 

Циљеви пројекта Тренинг и мобилност волонтера наставника и тренера (Training and Mobility for Voluntary Teachers and Trainers), за који је УЕС добио субвенцију из програма Еразмус+, су: усавшавање наставника језика, увод у обуку сопствених инструктора/тренера и оспособљавање активиста УЕС-а за организацију међународних догађаја. 

Пет чланова УЕС-а је учествовало на три међународна догађаја у Европи ради обуке и тренинга у складу са тим циљевима. Завршна активност пројекта је био семинар за наставнике и активисте, у укупном трајању од 30 наставних часова, који је УЕС организовао у Београду у сарадњи са Светским сaвезом за есперанто (УЕА) и Међународним удружењем слепих есперантиста (ЛИБЕ). Главни предавачи на семинару су били наставници из иностранства уз допринос наставника из Србије. 

Поред субвенције из програма Еразмус+, којом су покривени трошкови два страна наставника, семинар су финансијски подржали УЕА и Међународно удружење наставника есперантиста (ИЛЕИ) ради покрића трошкова трећег наставника из иностранства и стипендије за 12 учесника семинара. Укључујући стипендисте, семинар је завршило укупно 30 учесника, од којих 10 слепих и слабовидих есперантиста, и то из Србије (укупно 12) и још 9 других земаља.  

Семинар је одржан у координацији са 88. међународним конгресом слепих есперантиста као комбиновани догађај под јединственим називом Интеркултуралност и инклузија, што је била и једна од тема семинара. У својој поздравној поруци организаторима и учесницима догађаја, председник Међународног удружења наставника есперантиста Ахмад Мамдухи је истакао:

Тема “Интеркултуралност и инклузија” је не само прикладна, већ и суштинска у нашем садашњем свету. Она је у дубоком сагласју са основним принципима есперанта и ИЛЕИ-а. Живимо у добу у којем су међукултурални дијалог и инклузивност важнији него икад, а ваш догађај показује како есперанто може да игра важну улогу у том процесу.

Програм се састојао из едукативних, културно-уметничких и туристичких елемената значајних за лични и професионални развој учесника. На семинару, председник УЕА Данкан Чартерс је одржао уводно предавање и водио радионице о интеркултуралној осетљивости и компетенцији, а Франческо Маурели са Саром Спано о управљању пројектима и програмима ЕУ.

Предавале су и Аранка Ласло и Недељка Ложајић, које су се и саме, по програму пројекта, обучавале за наставу језика у Познању у Пољској на Интерлингвистичким студијама Универзитета ”Адам Мицкиевич”. На семинару у Београду је то је био њихов први ангажман у улози тренера у оквиру истог пројекта.

Један број других учесника дао је допринос својим искуствима везаним за теме семинара. У оквиру практичног радионичког дела разговарало се о неким пројектним идејама из којих је настао нови партнерски образовни пројекат, који конкурише за субвенцију Еразмус+, са партнерима из неколико земаља у региону. 

Културно-уметнички програм је обухватио музичке и поетске тачке у извођењу есперантиста солиста, певачких група и рецитатора. Два полудневна излета у Београду и један целодневни до Тополе и Крагујевца, пружила су учесницима увид у локалну културу и историју. Заједнички ручак у ресторану у националном стилу у Крагујевцу и вечера у ресторану на баржи, усидреној на Дунаву у близини места догађаја, употпунили су целокупан доживљај балканским укусима са мирисима локалних кухиња.

И, што је важно у перспективи усмереној ка будућности, догађај је значио ново искуствo организационог тима УЕС-а значајно за организацију нових међународних сусрета у Србији. Задовољство учесника је важан подстицај. Након Сусрета есперантских породица у Руднику (2017), Конгреса радничког есперантског покрета у Крагујевцу (2018), ИЛЕИ у Чачку (2019), “Интеркултуралност и инклузија” у Земуну (2024), низ ће се наставити ИЛЕИ-конгресом у Београду (2025), Међународним конгресом железничара есперантистa у Мокрој Гори (2026), а после ћемо видети шта још.

Радојица Петровић

Scroll to Top